Genetická onemocnění, která testujeme…

Při rozmnožování hledí na DNA testy jen „hrstka“ chovatelů – zájemci o štěňátka (všech plemen psů, nejen retrieverů) by se proto měli velmi důsledně zajímat o zdraví rodičů a o genetické vady, nikdo přece nechce mít nemocného pejska!

prcd/PRA = progresivní retinální atrofie

Toto onemocnění se projevuje degenerací oční sítnice – dochází k postupnému odumírání světločivných buněk sítnice, protože nejsou dostatečně cévně zásobené – toto vede ke slepotě.

EIC = (exercise induced collapse) zátěží vyvolaný kolaps u retrieverů

Psi s EIC jsou schopni normálně fungovat při mírném zatížení, ke kolapsu však dochází po cca 5-15ti minutovém namáhavém cvičení. Nejčastěji se výcvikový kolaps projeví u mladých psů/fen, kteří jsou zdánlivě zdraví, ve výborné kondici, dobře osvalení, temperamentní a energičtí.

SD2 = skeletální dysplázie 2

Psi, kteří jsou postižení skeletální dysplasií 2, mají typicky krátké nohy s normální šířkou a délkou těla.

CNM = centronukleární myopatie (užívá se také zkratka HMLR)

Jedná se o geneticky podmíněný defekt ve vývoji svalových vláken. Po narození jsou postižená štěňátka k nerozeznání od svých zdravých sourozenců, ale mezi 2. až 5. měsícem věku se začíná rozvíjet svalová atrofie (projevuje se vratkou chůzí, strnulým pohybem, sníženou tolerancí zátěže a postihuje i polykací svalstvo).  Na onemocnění CNM bohužel neexistuje žádná léčba, proto bývají postižení jedinci utraceni.

HNPK = hereditární nazální parakeratóza

HNPK je genetické onemocnění, při kterém dochází k nadměrnému vysychání nosní houby – laicky řečeno je to do krve rozedřená, nehojící se a odlupující se nosní houba psa.

 

Fáreková Patricie

 

Komentáře jsou uzavřeny.

  • TOPlist